БогородицаПеснь Пресвято́й Богоро́дицы

«Величит душа моя Господа…». Исполняет хор московского Сретенского монастыря

Песнь Пресвятой Богородицы

Величит душа Моя Господа, и возрадовася дух Мой о Бозе Спасе Моем.

Припев: Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу, Тя величаем.

Яко призре на смирение рабы Своея, се бо отныне ублажат Мя вси роди.

Яко сотвори Мне величие Сильный, и свято имя Его, и милость Его в роды родов боящимся Его.

Сотвори державу мышцею Своею, расточи гордыя мыслию сердца их.

Низложи сильныя со престол, и вознесе смиренныя; алчущия исполни благ, и богатящияся отпусти тщи.

Восприят Израиля отрока Своего, помянути милости, якоже глагола ко отцем нашим, Аврааму и семени его даже до века.

«…Есть очень древнее предание, что Пресвятая Богородица приходит на землю во время пения своей песни «Величит душа моя Господа».
Поэтому каждый день в храме совершается это пение, которое обозначает невидимое явление Богоматери. А Она проходит и смотрит, как люди поют. Тем, кто ничего не поет, она ничего не дает. На тех, кто поет, она смотрит: с сердцем поют или автоматически. И вот, в зависимости от этого, Она дает награду. Она действительно скорая помощница всем…» (из книги Даниила Сысоева «Инструкция для бессмертных»)